Mdf Nedir? Sunta ile Farkları Nelerdir ? - CastorMobilya.com

Castor Mobilya

Castor Mobilya Blog
MDF Nedir ? Sunta ile Farkları

Mdf Nedir? Sunta ile Farkları Nelerdir ?

Mdf ve sunta farkları, mobilya sektörünün en bilinmeyen konularının başında gelmektedir. Mdf, mühendislik çalışmaları düşünülerek tasarlanmış kompozit ahşap malzeme anlamına gelir. Talaşın belirli kimyasallarla karıştırılıp preslenmesiyle elde edilen levhalar ise sunta olarak bilinir. 

Mdf Nedir ?

Mdf nedir sorusu mobilya sektöründe sıklıkla sorulan bir sorudur. Bu açıdan, sert veya yumuşak ahşap artıklarının öğütülerek ağaç liflerine dönüştürülmesinden sonra yüksek sıcaklık ve yüksek basınçta yapıştırılan mum ve reçineden oluşan levha şeklinde tasarlanmış ahşap üründür.

Mdf Hammaddesi Nedir ve Nasıl Üretilir ?

Mdf, ahşap gibi lignoselülozik ham maddelerden elde edilir. Ardından liflere sentetik bir bağlayıcı ilave edilerek, sabit nemde bir ısıda kurutulduktan sonra, kalıplanmış panellerin sıcaklık ve basınçta preslenmesiyle üretilir.

Mdf Nasıl Kullanılır?

Mdf gibi mühendislik ürünleri, doğal ahşapta bulunmayan bazı özellikleri sergileyerek daha ucuz olacak şekilde geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle, doğal ahşabın kullanıldığı birçok alan vardır. Ancak ağırlıklı olarak inşaat ve mobilya sektöründe ve özel dekoratif ürünlerde kullanılmaktadır. Yoğunluğu ve sağlamlığından dolayı inşaat sektöründe tercih edilmektedir. Mobilya alanında maliyet önemli bir faktör olmakla birlikte, kire ve neme karşı dayanıklılık gibi birçok özelliğinden dolayı da en çok tercih edilen malzemedir.

Mdf ile Sunta Arasındaki Farklar

Mdf ile Sunta Arasındaki Farklar ?

Mdf ile Sunta Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Mdf daha kompakt ve yoğun bir yapı malzemesi iken, sunta içi boş bir malzemedir. Ayrıca sunta, Mdf’ye göre çok daha düşük mukavemet değerine sahiptir. Mdf uzun yıllar dayanabilmesine rağmen, sunta malzemesi kullanımla birlikte çok fazla yıpranır ve parçalanmaya başlar. Aynı zamanda suntaların ahşap için kullanılmadığını da bilinmesi önemlidir. Ahşaptan bir ürün istiyorsanız kesinlikle Mdf’yi tercih etmelisiniz. Sunta akrilik boya ile boyanamaz. Bunun nedeni suntanın gözenekli yapısının boyayı emmesi ve çekici görünmemesine neden olmasıdır. 

Mdf ile Sunta Nasıl Ayırt Edilir?

Mobilyalarda yaygın olarak kullanılan Mdf ile sunta arasındaki farkı anlamak için kaplamasız mobilyalara bir göz atmanızda fayda vardır. PVC kaplamalar genellikle mobilya kenarlarına uygulanır. Ancak mobilyaların görünmeyen yüzeylerinden oluşan bu kaplamaya nadiren rastlanılır. Mdf paneller çok daha yoğundur ve aralarında boşluk yoktur. Gösterilen alan boş ise bu dolabın Mdf değil suntalam veya sunta olduğu anlamına gelir.

Mdf Kalınlıkları ve Fiyatları

Mdf farklı endüstrilerde kullanıldığı için farklı ölçüler gerektirir. Örneğin inşaat sektörü tek bir büyük format kullanırken mobilya sektörü daha küçük boyutları tercih eder. Bu nedenle mdf levha üreticileri sektöre bağlı olarak talep edilebilecek farklı ölçülerde mdf üretmektedir. Bu anlamda mdf kalınlıkları aşağıdaki şekildedir:

  • 2100x1700mm
  • 2100x2800mm
  • 1830x3660mm

Mdf Boyanır Mı ?

Mdf Boyanır mı ?

MDF Nasıl Boyanır ?

Mdf boyama evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir uygulamadır. Akrilik boya, fırça ile geniş alanlara tercih edilir. Ancak sprey boya ile de Mdf boyanabilir. Bunun için ise Mdf fiyatları hakkında bilgi aldıktan sonra Mdf edinip boyayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ; Gardırop kesilir mi ? 

Castor Mobilya Kaliteli mobilyayı en uygun fiyatlarla evlere taşıyarak yaşam alanınızı dokunuşlarıyla güzelleştiren Castor Mobilya, 2018 yılında kuruldu. Tasarımdan başlayarak ürünün müşteriye ulaşmasına kadar her aşamada kaliteyi önceliği olarak benimseyen Castor Mobilya, başarısıyla kısa sürede 81 ile dağıtım yapmaya başladı.

Castor Mobilya, hızlı üretim gücü, uluslararası standartlardaki tasarımları ve müşteriye özel üretimi ilkeleriyle İstanbul-Yenibosna’daki fabrikasında üretime devam ediyor. Müşteri odaklı satış anlayışını benimserken satış ve satış sonrası hizmetlere kadar her aşamayı titizlikle kontrol ediyor ve dünya çapındaki gelişmeler doğrultusunda yeniliklere imza atıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir