Uyku Kalitesini Artıran Yatak Seçimi - CastorMobilya.com

Castor Mobilya

Castor Mobilya Blog
Uyku Kalitesini Artıran Yatak Seçimi

Uyku Kalitesini Artıran Yatak Seçimi

Dinç Bir Sabaha Uyanın: Doğru Yatak Seçimi İle Uykunuzu Mükemmelleştirin!

Uyku, gün sonunda vücudun dinlenme ihtiyacını sağlayan şahane bir olaydır. Gece boyunca uyumak, bir sonraki güne hazırlanmayı ve bir önceki günün etkisinden sıyrılmayı sağlamaktadır. Bundan dolayıdır ki uyku kalitesine verilen önem geçmişten bugüne katlanarak artmaktadır. Uyku kalitesi dendiğinde yatakların konforu ve özellikleri devreye girmektedir.

Dinlenme alanı olan yatak odaları seçimlerinde, yatak ve karyolanın fonksiyonu uykuyu doğrudan etkilemektedir. Kaliteli ve vücuda uygun yataklar ile uykudan alınan verim maksimuma çıkarılmaktadır. Sağlıklı ve konforlu bir uyku için yatak geri plana atılmamalıdır.

 

Sağlıklı Uyku için Yatak Seçimi: Temel Kriterler

Kaliteli uykudan kalkıldığında yeni doğmuş bebek gibi hissetmek mümkündür. Bu durumda yatağın önemli bir rolü bulunmaktadır. Uyku uyurken vücut kendini dinlenmeye alır ve bu sayede fiziksel ve zihinsel açıdan yenilenme fırsatı yakalanır.
Kalitesiz uyku çekiliyorsa, uyanıldığında yorgun hissetmek olası bir sonuçtur. Bununla birlikte vücut yeterince dinlenemediği için de gün içerisinde halsizlik yaşamak normaldir. Ayrıca sırt, bel ve eklem ağrıları da yanlış yatak seçiminden kaynaklanabilmektedir.
İnsan ömrünün büyük bir kısmını uykuda geçirdiğinden dolayı doğru yatak tercihinin önemi yadsınamamaktadır. Sağlıklı bir uyku çekmek için yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Sağlıklı Uyku İçin Yatak Seçimi

 

  • Karyola ve Yatağın Uyumu

Çift veya tek kişilik yatak fark etmeden seçilecek yatağın karyolaya uyumlu olması gerekir. Aksi halde karyola yatağa sığmayabilir ya da yatak küçük geldiği için karyolada boşluklar meydana gelebilmektedir. Bu iki durum da kaliteli uykunun önüne geçebilmektedir. Sağlıklı uyku için öncelikle karyola ve yatağın birbirine uygun olması gerekir.

  • Yatağın Sertliği

Uzmanlar yatakların çok sert ya da çok yumuşak olmasının omurga ve iskelet sistemini olumsuz etkilediğini söylemektedir. Yumuşak yataklar, omurga şeklini alır ve uyku sırasında rahatsızlık verebilir. Sert yatak ise sırt ve bel ağrısına neden olabilmektedir. Bundan dolayı da yatakların mümkün olduğunca orta sertlikte olması önerilmektedir.

  • Yatağın Kalınlık Durumu

Yatağın türüne göre sertliği de değişebildiği gibi yatağın kalınlığı da değişmektedir. Bunun yanında yatak kalınlığı da uykunun kalitesini değiştirmektedir. Kiloya uygun seçim yapmak, konforu önemli ölçüde değiştirmektedir.

  • Dayanıklı Yatak Seçimi

Hasarlı veya kullanım ömrünü dolduran yataklar uyku döngüsünün sağlığını olumsuz etkiler. Bu sebepten ötürü de dayanıklı malzemeden üretilen yataklar tercih edilmelidir. Dayanıklı malzemelerden oluşan yataklar, uzun süreli kullanım sağlar. Bu da uykudan iyi bir geri dönüş almayı kolaylaştırır. Toptan yatak fiyatları içerisinde her bütçeye uygun kaliteli yatak odası takımları ile kaliteli uyku mümkündür.

 

Boy ve Kiloya Göre Yatak Seçimi

Kilo ve boy, yatak seçiminde önemli bir etkendir. Çünkü yatak, rahatlama ve uyku kalitesinin artmasına neden olur. İdeal yatak, kiloya uygun sertlik derecesinde olmalıdır. Kilosu yüksek kişiler daha sert yataklara yönelerek yatak verimini arttırmaktadır. Düşük kiloya sahip kişiler ise daha yumuşak yataklarda uykusunun kalitesini yükseltebilmektedir.

Uyku kalitesini arttırmak ve kesintisiz bir uyku için kilo baz alınmalıdır. Öte yandan kilo, yatağın ömrünü de yakın şekilde etkiler. Fazla kilosu bulunan kişiler sert veya orta sert yataklarda işlevsel bir kullanıma merhaba demektedir. Zayıf ve orta kilolu kişiler ise yumuşak yataklarda vücudunu destekleyerek, uykusunu zenginleştirmektedir.

 

Sert Yatak mı Yumuşak Yatak mı Sağlıklı?

Sert yatak, zor şekil alırken yumuşak yataklar uygulanan basınç sayesinde kolayca sıkışıp, şekillenmektedir. Normal sertlikteki bir yatakta rahatsızlık duyuyorsanız ve sırtınız ağrıyorsa yumuşak yataklara yönelebilirsiniz. Özellikle de yan yatma pozisyonunu seven kişiler için omuz ve kalça desteğinin yeterli olması açısından yumuşak yatak seçmesi gerekir.

Bu sayede bel desteklenir ve omurganın düzgün bir hizada olması sağlanabilmektedir. Uzmanlar tarafından da önerilen yatak sertliği, orta sert derecesindedir. Sağlıklı bir omurga için yatağın basınç noktasının eşit dağılması gerekir.

 

Yatak Odası Estetiği: Yatak Mobilyasına Uygun Yatak Seçimi İpuçları

Yatak odası takımlarında yatak her ne kadar önemliyse, takımın diğer parçaları da estetik açıdan önemlidir. Şık ve zengin bir yatak odası tasarımı için klasik, spor veya modern yatak odası tasarımlarına yönelebilirsiniz. Burada bazalar, gardıroplar, şifonyerler ve yataklar temel ögelerden kabul edilmektedir.

Birbirleriyle uyumlu parçaların bir arada sunulduğu yatak odası takımlarında, işlevsellik ön plandadır. Yatak odası estetiğini sağlamak adına mobilyaya uygun yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden birkaçı şu şekildedir:

  • Eşyalarınız, yatağınızla bütünleştirici olmalıdır.
  • Yatak ölçüsü, karyola ile tam olmalıdır.
  • Gardırop, şifonyer ve baza kasası aynı tasarıma sahip olmalıdır.
  • Yatak ölçüsü göze batmayacak şekilde seçilmelidir
  • Yatak odası tasarımında eşyalar alana uygun tercih edilmelidir.
  • Eşyalar alana uygun konumlandırılmalıdır.

Castor Mobilya Kaliteli mobilyayı en uygun fiyatlarla evlere taşıyarak yaşam alanınızı dokunuşlarıyla güzelleştiren Castor Mobilya, 2018 yılında kuruldu. Tasarımdan başlayarak ürünün müşteriye ulaşmasına kadar her aşamada kaliteyi önceliği olarak benimseyen Castor Mobilya, başarısıyla kısa sürede 81 ile dağıtım yapmaya başladı.

Castor Mobilya, hızlı üretim gücü, uluslararası standartlardaki tasarımları ve müşteriye özel üretimi ilkeleriyle İstanbul-Yenibosna’daki fabrikasında üretime devam ediyor. Müşteri odaklı satış anlayışını benimserken satış ve satış sonrası hizmetlere kadar her aşamayı titizlikle kontrol ediyor ve dünya çapındaki gelişmeler doğrultusunda yeniliklere imza atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir