Genç Yatak Odası Ne Renk Olmalı ? - CastorMobilya.com

Castor Mobilya

Castor Mobilya Blog

Genç Yatak Odası Ne Renk Olmalı ?

Gençler için mükemmel yatak odası tasarımının sırlarını keşfetmeye hazır mısınız? Yaratıcılığı ve rahatlığı bir arada sunan bu eşsiz yatak odası fikirlerini keşfedin ve genç yatak odası ne renk olmalı sorusuna cevaben ideal alanı yaratma yolculuğunuza hemen başlayın!

Son zamanlarda genç yatak odası takımları, pek çok renkte ve tasarımda üretilmektedir. Çoğu genç, çarpıcı ve canlı tonları odalarında tercih etse de kullanışlılık ve sakinlik bakımından açık tonların tercih edildiği de görülmektedir. Çocuk genç odalarında seçilen bu renk tonlarının işlevleri arasında hem alanlarını iyi kullanabilmeleri hem de enerjik hissetmeleri yer almaktadır.

Genç Yatak Odalarında Trend Renkler Neler?

Genç yatak odası takımı renkleri, pek çok çeşitte üretilebilmektedir. Gençlerin genelde tercih ettikleri tonların çarpıcı ve canlı tonlar olduğu bilindiğinden, bu tonların üretimine ise fazladan bir yönelim bulunmaktadır. Erkek genç odalarında mavi, lacivert, siyah ve yeşil tonlarının kullanıldığı gözlemlenirken; kız genç odalarında bu tonların daha çok pembe, kırmızı, mor, turuncu ve beyaz olduğu görülmektedir.

Her iki cinsiyette de ortak olarak beyaz, gri ve tahta rengin kullanımının da oldukça trend olduğu bilinmektedir. Bu renk tonları zamansız olmaları ve diğer mobilyalarla rahat uyum sağlamaları açısından tercih edilmektedirler. Aynı zamanda açık tonların hâkim olduğu genç odalarında, çarpıcı renklerin kullanımı da halı, perde, aksesuar gibi yerlerde görülmektedir. Bu sayede oda daha canlı bir görünüm kazanmaktadır.

Genç Yatak Odalarında Açık Tonların Kullanımı

Genç yatak odasında tercih edilen renkler arasında ilk sıralarda açık tonlar yer almaktadır. Yatak odalarında açık renklerin kullanımının, huzur verici, stres azaltıcı etkisi olduğu bilindiğinden gençlerin de tercihleri arasında yer almaktadır. Açık renkli yatak odalarında, uyku kalitesinin artması, gelişim çağında bulunan gençler için önem arz etmektedir. Bu sebeple anne ve babalar tarafından da tercih edildiği bilinmektedir.

Açık tonların hâkim olduğu genç odalarında aksesuar seçimlerinin daha çarpıcı renkler seçilerek yapılması, odanın tüm havasını değiştirebilmektedir. Bu anlamda genç odalarında halı, perde, çalışma alanları, kitaplıklar, şifonyer gibi bazı detayların çarpıcı renklerden oluştuğu görülebilmektedir. Bu renkler arasında en çok kullanılanlar ise kımızı, mavi ve turuncu tonlarıdır.

Genç yatak odası rengi olarak açık tonlarının tercih edilmesinin bir başka sebebi ise, mobilyaların değiştirilmesi ya da odanın farklı bir yere boyanması sonucunda uyumsuzluğun gözlenmesi en aza indirilmektedir. Açık tonlar genelde tüm renklerle uyum sağlamakta ve bu açıdan da kolaylık oluşturmaktadır. Aynı zamanda odanın küçük olması durumunda açık tonlar, odayı olduğundan daha büyük ve ferah göstermektedir.

Açık tonların tercih edilmesinde, çok çabuk lekelenmeleri, kolay çizilmeleri ve kir göstermeleri gibi olumsuzluklar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Genç yatak odası renkleri içerisinde uçuk mavi, uçuk pembe, açık sarı da bulunmaktadır. Bu açık renklerin kullanımında ise mavinin huzur ve güven verdiği, sarının canlılık ve enerji kattığı, pembenin ise kasların gevşemesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu anlamda genç odalarında açık renk başlığı altında bu tonların da sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

Genç Yatak Odalarında Çarpıcı Renkler ve Kullanım Alanları

Trend genç yatak odası renkleri arasında çarpıcı renkler olarak bilinen kırmızı, mor, turuncu gibi renkler de yer almaktadır. Bu renklerin kullanımında tüm odaya yayılmalarındansa, bazı aksesuarlarda ya da bazı mobilyalarda kullanılmaları önerilmektedir. Yatak odalarında kalp atım hızını arttırdığı ve uykuya dalış süresini uzattığı bilinen çarpıcı renkler, çok yoğun bir biçimde kullanılmamalıdır.

Bu anlamda, psikolojik olarak sağlıklı olan genç yatak odası renkleri hangileri diye sorulduğunda genelde açık tonlar cevap olarak verilmektedir. Aynı zamanda çarpıcı renk olarak yeşil rengin kullanımı da rahatlatıcı ve huzur verici etkisinden dolayı tercih edilebilmektedir. Çarpıcı renklerde sıcak tonlar yerine soğuk tonların tercih edilmesi önerilmektedir.

Yatak odası düzenlemesi nasıl yapılır? Yazımızı mutlaka inceleyin ve düzenli bir odanın ilk adımını atın!

Castor Mobilya Kaliteli mobilyayı en uygun fiyatlarla evlere taşıyarak yaşam alanınızı dokunuşlarıyla güzelleştiren Castor Mobilya, 2018 yılında kuruldu. Tasarımdan başlayarak ürünün müşteriye ulaşmasına kadar her aşamada kaliteyi önceliği olarak benimseyen Castor Mobilya, başarısıyla kısa sürede 81 ile dağıtım yapmaya başladı.

Castor Mobilya, hızlı üretim gücü, uluslararası standartlardaki tasarımları ve müşteriye özel üretimi ilkeleriyle İstanbul-Yenibosna’daki fabrikasında üretime devam ediyor. Müşteri odaklı satış anlayışını benimserken satış ve satış sonrası hizmetlere kadar her aşamayı titizlikle kontrol ediyor ve dünya çapındaki gelişmeler doğrultusunda yeniliklere imza atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir