Yatak Odası Dekorasyonunda Kullanılması Gereken Renkler

Castor Mobilya

Castor Mobilya Blog
Yatak Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

Yatak Odası Dekorasyonunda Kullanılması Gereken Renkler

Yatak odası dekorasyon renkleri, çok farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Bu anlamda yatak odasında dekorasyon renklerinin psikolojik etkileri de göz önünde bulundurularak kullanılmaları gerekmektedir. Bazı renkler kişilerde olumlu psikolojik etkilere sahip olmakla birlikte, bazı renklerin kullanımı ise çok fazla önerilmemektedir.

Yatak Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Yatak odası takımları ve duvar renkleri göz önüne alınarak dekorasyon renkleri seçilmelidir. Yatak odası takımlarının açık renk kullanılması, birçok rengin dekorasyon objelerinde kullanılmalarını sağlamaktadır. Bu anlamda kırmızı, mor, siyah gibi yatak odasında kullanımının önerilmediği renkler de dekorasyon objelerinde kullanılabilir. Bu renkler yoğun olarak kullanıldığında kişilerde olumsuz etkilere sebebiyet verirken, dekorasyonlarda kullanılmaları olumlu etkiler bırakabilmektedir.

Yatak odası dekorasyonu yapılırken kişilerin enerji verici renkleri kullanmaları hem odanın bütünlüğünü bozmamakta hem de estetik açıdan güzel durmaktadır. Fakat bu renklerin kullanımı sırasında, yatak odası takımı ve duvar boyası rengi ile uyumlarına da dikkat edilmelidir. Yatak odası dekorasyon renkleri arasında en çok tercih edilen renklerin ise kırmızı, pembe, turuncu, yeşil ve mor tonları olduğu görülmektedir. Aynı zamanda yatak odası takımlarının ve duvarların ise daha açık tonlarda tercih edildiği bilinmektedir.

Yatak Odası Dekorasyonunda En Çok Hangi Renkler Tercih Ediliyor?

yatak odasında tercih edilen renkler

Yatak Odasında Kullanılan Renkler

Yatak odasında tercih edilen renkler arasında ilk sıralarda açık renkler ve tonları yer almaktadır. Bu renklerin beyaz, bej, krem, sarı, tahta rengi gibi renkler olduğu görülmektedir. Bu renk kullanımlarının hem odanın daha ferah ve büyük gözükmesini sağlamakta hem de kullanım açısından rahatlık oluşturmaktadır.

Yatak odasında kullanılacak olan renkler, kişiye huzur vermesi ve sakinleştirmesi açısından da açık tonlardan yana kullanılmaktadır. Açık renk tonları, fazla güneş ışığı almayan evlerde de kullanımı ile odayı olduğundan daha aydınlık göstermektedir. Minimalist dekorasyonlarda mekanların sakinleştirilmesi için de açık tonların tercih edildiği görülmektedir. Tavan boyu az olan yatak odalarının da açık renk dekorasyonlar ile daha büyük gösterilebildiği bilinmektedir.

Aynı zamanda son zamanlarda gri tonlarının da yatak odası dekorasyonlarında tercih edildiği görülmektedir. Gri rengin sakinleştirici, denge ve güven verici hissi nedeni ile tercih edildiği bilinmektedir. Aynı zamanda her iki cinsiyete de uyum sağlaması bakımından, kolay bir renk tercihi olmaktadır.

Yatak Odası Dekorasyonunda Sıcak ve Soğuk Renkler Nasıl Kullanılmalı?

Yatak Odasında Sıcak ve Soğuk Renkler

Yatak Odası Takımı Renkleri

Yatak odasında hangi renkler kullanılmalı sorusuna cevap olarak genelde sıcak ve soğuk tonların kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Bu durumun sebebi olarak bu tonların yoğun şekilde kullanımının insan psikolojisinde olumsuz etkileri olabildiği gösterilmektedir. Yatak odasında kullanılacak olan renkler daha çok kişiyi rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olan renkler olmaktadır.

Yatak odası dekorasyonunda kullanılması önerilen renkler arasında açık tonlardan olan sarı rengi yer almaktadır. Sarı renk, güneşi hatırlatmakta olup kişilere enerji ve canlılık kazandırmaktadır. Aynı zamanda zihinsel aktiviteyi arttırmakta ve hafıza kullanımını olumlu yönde tetiklemektedir. Bu sebeple özellikle genç ve çocuk odalarında kullanımının önerildiği bilinmektedir.

Soğuk renklerden biri olan yeşilin açık tonları yatak odası mobilyalarında kullanılabilmekte olup, koyu tonları aksesuar seçimlerinde kullanılabilmektedir. Yeşil rengi, doğanın rengi olduğundan kişilere tazeliği ve büyümeyi temsil etmektedir. Aynı zamanda yeşil renk kişilerde güven hissi de yaratmaktadır. Bu sayede kişilerin güvenli bir ortamda uyumaları hissine sahip olmaları sağlanmaktadır.

Yatak odası dekorasyon renkleri arasında yer alan sıcak tonlar, kırmızı, turuncu ve pembe tonlarıdır. Bu tonların yoğun olarak kullanılması önerilmemekte olup, dekorasyonda aksesuar seçimlerinde kullanımının kişilere enerji verebildiği bilinmektedir. Bu nedenle bu tonlar halı, lambader, biblo gibi yerlerde kullanılmalıdır.

Dilerseniz Genç yatak odası ne renk olmalı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Castor Mobilya Kaliteli mobilyayı en uygun fiyatlarla evlere taşıyarak yaşam alanınızı dokunuşlarıyla güzelleştiren Castor Mobilya, 2018 yılında kuruldu. Tasarımdan başlayarak ürünün müşteriye ulaşmasına kadar her aşamada kaliteyi önceliği olarak benimseyen Castor Mobilya, başarısıyla kısa sürede 81 ile dağıtım yapmaya başladı.

Castor Mobilya, hızlı üretim gücü, uluslararası standartlardaki tasarımları ve müşteriye özel üretimi ilkeleriyle İstanbul-Yenibosna’daki fabrikasında üretime devam ediyor. Müşteri odaklı satış anlayışını benimserken satış ve satış sonrası hizmetlere kadar her aşamayı titizlikle kontrol ediyor ve dünya çapındaki gelişmeler doğrultusunda yeniliklere imza atıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir