Mobilya Üreticileri ve Mobilya İmalatçıları

“Mobilya imalatı, dünyada yükselme trendinde olan başlıca üretim faaliyetlerinden birisidir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de artan dünya nüfusu ve kısmen de mobilya imalatı ile ilgili moda ve trendlerin sıklıkla değişmesidir. Artan dünya nüfusuna ek olarak aynı zamanda giderek değişen ve de gelişen mobilya imalat teknikleri ve şekilleri, günümüzde mobilya üretiminin sadece farklı dünya ülkelerinde değil aynı zamanda ülkemizde de önemli bir sanayi kolu olmasını sağlamaktadır. Sizler için bugün, dünya ve ülkemizde mobilya üreticileri ve mobilya imalatçıları konusuna değineceğiz.

Dünyada mobilya üreticileri arasında ilk olarak hangi ülkeler gelmektedir? Ülkemizde mobilya imalatçıları yoğunlukla hangi illerde, hangi amaçlarla bulunmaktadırlar? Farklı istekler için farklı ölçülere uygun, farklı tasarım unsurlarına cevap verebilen mobilya modelleri üretilebilir mi? 3D yazıcı modelleri, mobilya üretimi ve mobilya sanayi için kullanılabilir mi? Dünyadaki en büyük mobilya üreticisi ülke kimdir? Sizler için mobilya endüstrisinde sık sık sorulan bu soruları cevaplamaya çalışacağız. İlk olarak, farklı ölçülere göre mobilya imalatı yapılır mı, bu tip bir üretim nerede ve nasıl yapılabilir, cevaplamaya çalışalım. 

Ölçüye Göre Mobilya İmalatı Yapılır mı?

Mobilya üreticileri, gün geçtikçe farklılaşan özel tüketici ihtiyaçlarına uygun şekilde, farklı ihtiyaçlara cevap vermeye çalışmaktadır. Bu nedenle, geçmişte ölçüye göre mobilya imalatı veya mevcut mobilyalar ile ilgili çeşitli değişikliklerin yapılması için mobilya tamircileri ve lokal marangozlar, dekorasyon ofisleri ve dekorasyon uzmanları görevlendirilirdi. Ancak günümüzde büyük mobilya üreticileri de değişen kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak ölçüye göre mobilya imalatı gerçekleştirebilmektedir.

Yani geçmişte ölçüye göre mobilya imalatı, daha çok küçük mobilya tamircileri, dekorasyon büroları ve marangozların güdümündeydi; buna karşın günümüzde değişen kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak büyük mobilya üreticileri ve sanayicileri de ölçüye göre mobilya imalatı gerçekleştirebilmektedir. 

Ölçüye göre mobilya imalatı, çoğu Ankara’da bulunan pek çok yerli üretici firma tarafından da gerçekleştirilmekte olan üretim faaliyetlerinden birisidir. Ölçüye göre mobilya üretimi, tüketiciler açısından çok daha faydalı ve işlevsel bir üretim faaliyeti olarak algılanabilir. Çünkü özel ölçülere göre mobilya imalatı, çok daha pratik ve fonksiyonel bir kullanımı mümkün kılmaktadır. 

Ölçüye göre mobilya imalatı aynı zamanda modüler mobilya modellerine olan talebin de artmasını sağlamıştır. İlk olarak, modüler mobilyanın tanımını ve özelliklerini anlatarak işe başlayalım. Modüler mobilyalar, özellikle mobilya takımlarında çeşitli unsurların tek başında iyileştirilmesini veya tasarımının ciddi anlamda değiştirilmesini mümkün kılmaktadır. Ölçüye göre mobilya üretimi ile özellikle mobilya takımları için modüler mobilya takımı unsurları üretilebilir.

En Büyük Mobilya Üreticilerinden Castor Mobilya!

Türkiye, dünya üzerindeki en büyük mobilya üreticilerinden birisidir. Elbette bunda, yerli mobilya üreticileri ve yerli mobilya sanayisinin etkisi ve katkısı son derece büyüktür. Merkezi İstanbul’da bulunan Castor Mobilya bugün ürettiği mobilya takımları ve mobilya çeşitleri ile ülkemizin dünya üzerindeki en büyük mobilya üreticileri arasında sayılmasını sağlamıştır. Castor Mobilya, değişen ve giderek daha da çeşitlenen tüketici ihtiyaçlarına uygun ve bütçe dostu komidin, yatak odası mobilyaları, tv ünitesi, gardırop ve tekil mobilyalar üreten Castor Mobilya, ülkemizin dünya üzerindeki en büyük 10 mobilya üreticisi arasında sayılmasına tüm gücü ile katkıda bulunan yerli mobilya üreticileri arasında yer almaktadır.

Türkiye’ nin Kayseri, Diyarbakır, Ankara, Samsun, Malatya, Hakkari gibi illerindeki showroom ve dükkanları ile ülkemizin kaliteli mobilya ihtiyacını karşılayan Castor Mobilya, bugün toptan mobilya üretim faaliyetlerine tüm hızı ile ilk günkü heyecanı ile devam etmektedir. Değişmeyen kalite çizgisi ile özellikle 2021 ve 2022 mobilya trendlerine uygun mobilya çeşitleri ile Castor Mobilya, sizler için de kaliteli ve kullanışlı mobilyalar sunmaktadır. 

Mobilya Üretimi Yapan Firmalar Hangi Ekipmanları Kullanır?

Mobilya üretimi yapan firmalar, özellikle mobilya imalatı için son derece önemli olan ahşap, metal ve kumaş biçimlendirme araçlarını değişen tüketici ihtiyaçlarına uygun mobilya modelleri üretmek için kullanırlar. Toptan mobilya üreticileri ahşap, metal ve kumaşı biçimlendirmek için genellikle günümüzde bir marangozun kullandığı araçları kullanırlar. Bunlar arasında; dekupaj testeresi, daire testere, birden fazla freze ucu bulunan çeşitli araçlar, doğrama aletleri, kapaklı mobilya türleri için çeşitli menteşeler, vidalar, çekiç ve pek çok farklı üretim aracını kullanırlar. 

Toptan mobilya üretimi veya diğer bir adıyla seri mobilya üretimi için kimi zaman yukarıda sıraladığımız tüm bu araçlardan çok daha sofistikte ve büyük boyutlu araçların kullanılması gerekli olabilir. Büyük boyutlu testereler, metal eğme araçları, kumaşlar için büyük dikiş makineleri ve daha pek çok farklı türden üretim aracı, günümüzde yerli mobilya üreticileri veya dünyadaki muadil üreticiler tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Yine cilalama ve boya araçları, boya püskürtücü ve cilalayıcılar, vidalar için özel matkaplar ve keski aletleri de günümüzde yabancı mobilya üretici firmalarında olduğu gibi, yerli mobilya üreticileri tarafından da kullanılmaktadır. 

Mobilya imalatı için büyük ölçekli testere, oyma araçları ve biçimlendirme – boyama araçlarına ihtiyaç duyulsa da, genellikle mobilya imalatı için el işçiliği hala önemini korumaktadır. Belki de bu yüzden el işçiliği ile mobilya imalatı gerçekleştiren ülkeler, bugün lokal bir marangozun veya mobilya tamircisinin kullandığı araç gereçleri kullanırlar. Ancak bazı durumlarda, daha büyük miktarda ham maddelerin işlenmesi gerekebilir. Bu durumda büyük mobilya üreticileri, bu iş için uygun mobilya üretim araçlarını kullanırlar. Elektrikli testereler, bilgisayar destekli ahşap kesim aletleri, metal kaynak aletleri bu tipteki araçlar arasında sıralanabilir. 

İmalattan Halka Arz Nedir?

İmalattan halka arz, bir üretim tesisinin genellikle üretim maliyetine son derece yakın fiyatları ile satılması anlamına gelir. İmalattan halka arz, özellikle mobilya gibi çeşitli ürünler için son derece uygun olan bir satış konsepti olarak düşünülebilir ve öyledir de. Özellikle mobilya imalatı ve yerli mobilya üreticileri için uygun olan bu konseptte, mamul ürünün sergilendiği mağaza ve üretim tesisi – üretim alanı birbirine son derece yakındır. Pazarlama ve showroom giderlerinin düşmesi, dolaylı yoldan üretilmiş olan mobilyaların daha uygun fiyatlarla tüketicilere ulaşmasını sağlar. 

İmalattan halka arz mobilya üretimi konusunda lider yerli mobilya üreticilerinden birisi olan Castor Mobilya, bu konsepti ile sizlere çok daha bütçe dostu mobilyalar sunmaktadır. Bu durum, mobilyalarını yenilemek, yeni mobilyalar almak isteyen tüketicilerin bütçelerini daha az zorlarken aynı zamanda üreticilerin de daha düşük bir operasyon maliyeti ile tüketicilere ürünlerini sunmalarını sağlamaktadır. İmalattan halka araz konsepti aynı zamanda üretilmiş olan mobilya türlerinin çok daha hızlı bir şekilde tüketicilere ulaştırılmasını sağlamaktadır. 

Türkiye’de Mobilya Üretim Bölgeleri 

Türkiye’de mobilya üretimi homojenik olarak Türkiye’ nin çeşitli illerine dağılmıştır denebilir. Gerçekten de dünyadaki en büyük 10 mobilya üreticisi arasında yer alan ülkemiz, toptan mobilya üreticileri konusunda da zengin bir ülke olması ile dikkat çekmektedir. Yine mobilya üretimi yapan firmaların illere göre dağılımı değerlendirildiğinde, Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’ nin öne çıkan bölgeler olduğunu söylemek mümkündür. Sizler için yerli mobilya imalatçı firmalarının dağılımını belli başlıklar altında şu şekilde sıralamak mümkündür; 

 • Ankara 

Toptan mobilya üreticileri, özellikle İç Anadolu ve Marmara Bölgesinde toplanmışlardır. Toptan mobilya üreticileri Ankara gibi altyapının güçlü olduğu, ulaşımın nispeten kolay olduğu şehirler son derece önemlidir. Çünkü toptan mobilya üretimi için ilk olarak sanayi tesislerinin ham maddelere yakın olması son derece önemlidir. Toptan mobilya üreticileri Ankara gibi şehirleri tercih ederler. Ankara ve Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi için en fazla öne çıkan illerimizden birisidir ve Türkiye’ nin Başkenti olduğu için Ankara, toptan mobilya üretici firmalarına ev sahipliği yapan başlıca iller arasında gelmektedir. Ankara Organize Sanayi Bölgesi ve özellikle Ankara’da bulunan Altındağ İlçesi, toptan mobilya imalatçılarının fazlaca bulunduğu bölgeler arasında gelmektedir. 

 • İstanbul

Toptan mobilya üreticileri İstanbul gibi Marmara Bölgesi Sınırları içinde bulunan şehirlerde de yoğun olarak bulunmaktadırlar. Özellikle Marmara Bölgesi, başta İstanbul ve Bursa Şehirleri ile öne çıkmaktadır. Toptan mobilya üreticileri İstanbul gibi şehirlerde üretim ve pazarlama faaliyetlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Ülkemizin pek çok ilinde karşımıza çıkan imalattan halka arz konsepti, toptan mobilya üreticileri İstanbul gibi şehirlerde kolayca uygulanabilir. Bunun en önemli nedenlerinin başında İstanbul’un ihracat için ideal ve ünlü bir liman kenti olması, ham madde ve iş gücü konusundaki avantajlar, ulaşım kolaylığı ve de en önemlisi OSB’ lerin varlığıdır. Günümüzde “Organize Sanayi Bölgesi” olarak isimlendirebileceğimiz OSB’ ler, toptan mobilya üretimi gibi çeşitli komplike üretim faaliyetlerini kolay hale getirmiştir. 

 • Kayseri 

Toptan mobilya üreticileri Kayseri gibi Türkiye’ nin İç Anadolu Bölgesinde konuşlanmış ve de ciddi bir ticaret şehri olmayı başarmış olan lokasyonlarda bulunurlar. Kayseri, spesifik olarak toptan mobilya üretimi için pek çok avantaja sahiptir. İlk olarak nispeten düz yer şekilleri, mobilya fabrikaları için son derece idealdir. Bununla birlikte toptan mobilya üreticileri Kayseri’ yi aynı zamanda kolay ulaşım imkânlarından, nispeten merkezi bir yerde bulunmasından dolayı da tercih etmektedirler. Toptan mobilya üreticileri Kayseri İlinde özellikle Melikşah, OSB (Organize Sanayi Bölgesi) ve Kocasinan gibi ilçelerde toplanmışlardır.

 • Bursa

Toptan mobilya üreticileri Bursa İlini de üretim faaliyeti için son derece uygun görmektedirler. Gerçekten de Bursa’ nın kendine has konumu, Marmara Bölgesi Sınırları içinde bulunuyor oluşu, ihracat için limanlarının bulunması gibi avantajlar, günümüzde pek çok farklı mobilya üreticisinin Bursa’da bulunmasına neden olmaktadır. Toptan mobilya üreticileri Bursa’da genellikle Nilüfer, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Yıldırım ve de özellikle Osmangazi gibi çeşitli ilçelerde toplanmışlardır. 

Günümüzde toptan mobilya üreticileri İstanbul Bahçelievler, İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve benzeri bölgeleri tercih etmektedirler. Bunun en önemli nedenlerinin başında OSB’ lerin özellikle Show room ve üretim alanı için uygun imkan ve olanaklara sahip olması gösterilebilir. 

Dünyada Mobilya Üretim Bölgeleri 

Toptan mobilya üretimi, dünyada ve özellikle ülkemizde son derece önemli bir potansiyel ve gelişim ivmesine sahiptir. Türkiye, dünya üzerindeki en büyük 10 mobilya üreticisi arasında yer almaktadır. Buna karşın, en büyük mobilya üreticileri arasında ABD, Çin, Almanya, İtalya, Polonya ve özellikle Vietnam gösterilebilir. Özellikle Çin’in son yıllarda Pazar rekabetini destekleyen bir şekilde artan bir ivme ile mobilya ürettiğini söyleyebiliriz. Buna karşın, kaliteli mobilyaları ile öne çıkan Türkiye, İtalya, Polonya ve Almanya gibi ülkeler de, dünyadaki mobilya üretiminde önemli pay sahibidir. Dünyada mobilya üretim bölgelerini aşağıdaki başlıklar altında sıralamamız mümkündür. 

 • Çin 

Çin, dünyadaki toptan mobilya imalatının %39’una sahiptir. Günümüzün en büyük mobilya üreticileri arasında ilk sırada bulunan Çin, aynı zamanda dünyadaki en büyük mobilya ihracatçılarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çin’in özellikle organize sanayi bölgelerinde ve mobilya sanayi ile öne çıkmış olan bölgelerinde mobilya üretim faaliyetinin son derece önemli olduğunu, mobilya üretimi sayılarının giderek arttığını söylemek mümkün. Tüm bunlara karşın, mobilya imalatı için genellikle üretim faaliyetlerinin kalitesi kadar, ham maddelerin ve özellikle de ahşap malzemenin kalitesi de son derece önemlidir. Türkiye, özellikle farklı ağaç ve orman ürünü çeşitlerine ev sahipliği yaptığı için dünyadaki en büyük 10 mobilya üreticisi arasında bulunur ve hatırı sayılır bir paya sahiptir. 

 • ABD

ABD, sahi olduğu yüksek yüz ölçümü ve nüfus nedeniyle, mobilya üretiminde de öne çıkan ülkelerin arasında gelmektedir. ABD, günümüzde dünyadaki en büyük mobilya üretici firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde dünyadaki toptan mobilya imalatının %12’sine sahip olan ABD, iç ve dış piyasa için mobilya üretmektedir. 

 • Polonya

Polonya, Avrupa Birliği Ülkeleri arasında mobilya imalatı konusunda adından sık sık söz ettiren ülkelerin başında gelmektedir. Dünya üzerindeki mobilya sanayinin %5’ine sahip olan Polonya, özellikle Avrupa Birliği Ülkeleri için ciddi bir mobilya üreticisi / mobilya tedarikçisi olarak göze çarpmaktadır. 

 • İtalya

İtalya, Avrupa Birliği Ülkeleri arasında %4’lük bir mobilya üretim ve ihracat yüzdesine sahiptir. Buna karşın, dünya çapında İtalya’ nın mobilya üretimi ve tasarımı konusundaki deneyimi ve bilgisi bilinmekte olduğundan, İtalyan Mobilya, mobilya dünyasında kendi çizgisini yakalayabilmiş ülkeler arasında gelmektedir. 

 • Almanya 

Almanya, İtalya ile birlikte %4’lük bir üretim ve ihracat payına sahip olan ülkelerden birisidir. Özellikle üretim ve ahşap işleme teknolojilerinin bu ülkedeki gelişim hızı, Almanya’ nın özellikle Avrupa Birliği ülkeleri için ciddi bir mobilya üreticisi olmasını sağlamıştır. 

 • Türkiye 

Türkiye, sahip olduğu orman ürünü çeşitliliği ve diğer unsurlarla, dünyadaki mobilya üretimi ve ihracatı konusunda ciddi bir büyüme ivmesine sahip ülkeler arasında bulunmaktadır. Türkiye aynı zamanda dünya üzerindeki en büyük 10 mobilya üreticisi arasında bulunur ve pek çok ülkenin ilerisinde bir ülke olması ile dikkat çekmektedir. Ülkemizdeki toptan mobilya üreticileri Bursa, İstanbul, Ankara, Kayseri gibi çeşitli illere dağılmıştır. 

 • Vietnam ve Hindistan 

Vietnam ve Hindistan gibi nüfusun bol olduğu ve dolayısıyla iş gücünün diğer ülkelere nazaran çok daha düşük olduğu ülkeler de mobilya üretimi konusunda söz sahibidir. Günümüzde Vietnam ve Hindistan, ayrı ayrı olarak %2,5’luk mobilya üretimi ve mobilya ihracatı payına sahip olmaları ile dikkat çekmektedirler. Tüm bunlara ek olarak dünyadaki en büyük mobilya üreticilerinin dışında kalan diğer ülkeler, dünyadaki mobilya üretiminin %25’lik bir kısmını kendi aralarında paylaşmaktadırlar. Yani dünyadaki mobilya üretiminin %25’lik dilimine Japonya, Fransa, Rusya ve diğer ülkeler eklenebilir. 

Günümüzde, özellikle bazı İskandinav Ülkelerinin çeşitli markalarından dolayı dünyadaki en büyük mobilya üreticileri olduğu düşünülebilir. Günümüzde özellikle bazı önemli mobilya markalarının ana vatanı her ne kadar çeşitli İskandinav Ülkeleri olsa da, öne çıkan bu markaların üretim alanlarını Çin, Meksika veya Vietnam’da tuttuklarını söylemek mümkündür. 

Ahşap Mobilya Üreticilerinin Kullandığı Ham maddeler Nelerdir?

Hangi Ağaçlardan Mobilya Üretimi Yapılır ?

Ahşap mobilya üreticileri, günümüzde pek çok farklı ağaçtan elde edilen kereste ve ahşap türünü mobilya üretmek için kullanırlar. Bunlardan özellikle ceviz ağacı, ahşap mobilya üreticileri için son derece değerli olan bir ağaç türüdür ve bu nedenle de fiyatı diğer ahşap malzemelere nazaran çok daha yüksektir. Bununla beraber çam kerestesi kendine has renginden dolayı da tercih edilmektedir. Sizler için ahşap mobilya üreticilerinin kullandığı ham maddeleri sıralamaya çalışırken aynı zamanda hangi ahşap ham maddenin ne amaçla kullanıldığını da kısaca anlatmaya çalışacağız. 

Gürgen Ağacı: Özellikle klasik ahşap mobilya üretimi için kerestesi değerli görülen ağaçların başında gürgen ağacı gelir. Gürgen ağacı kerestesi sağlam ve dayanıklıdır. Özellikle mobilya imalatçıları tarafından genellikle klasik ve uzun süre dayanma gücüne sahip çeşitli mobilyalar için gürgen ağacı kullanılır. Gürgen ağacı aynı zamanda kendine has kahverengi tonu ile dikkat çeken bir ağaçtır. 

Kestane Ağacı: Kestane ağacı, ahşap mobilyalarda genellikle destekleyici unsur olarak kullanılan bir ağaç türü olmasının yanında bu ağacın kerestesi de ahşap mobilya üreticileri için son derece değerlidir. Sağlam ve dayanıklı oluşundan dolayı kestane ağacı kerestesi genellikle bahçe mobilyalarında ve mobilya destek unsurlarının üretiminde kullanılır. 

Ceviz Ağacı: Ceviz ağacı, kendine has pahalı ve son derece kaliteli bir ahşap çeşidini mobilya üreticilerine sunar. Ceviz ağacı değerlidir ve özellikle klasik ve kullanım ömrü uzun olan mobilyalar için vazgeçilmez ağaçlardan birisidir. 

Meşe Ağacı: Meşe ağacı, ahşap mobilya üreticilerinin yaygın olarak kullandığı önemli ağaçlarından birisidir. Meşe ağacı, ihtiyaca göre yumuşak veya sert olabilir ve bu nedenle dekorasyon için olduğu kadar aynı zamanda inşaatlar için de yaygın olarak kullanılır.

Huş Ağacı: Ahşap mobilya türleri için özellikle vernik ve boyayı tutma özelliği de önemlidir. Huş ağacı, bükülebilir bir ağaç türü olmasının yanında nispeten işlenmesi kolay bir ahşap malzemedir ve bu nedenle de ahşap mobilya üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılır. Hatta huş ağacının mobilya üreticileri ve özellikle de toptan mobilya üreticileri için en uygun ağaç türü olduğu söylenebilir. 

Çam Ağacı: Çam ağacı kendine has bir renge sahiptir ve son derece kalitelidir. Bu nedenle çam kerestesi özellikle dekorasyonda ve mobilya üretiminde yaygın olarak kullanılır. Çam ağacı kerestesinin yaygın olarak kullanıldığı mobilya türleri arasında ilk sırada bahçe ve balkon mobilyaları gelir. 

Bahçe Mobilya Üreticileri Hangi Ürünleri Üretir?

Bahçe mobilya üreticileri genellikle pek çok mobilya türünde uzmandır. Ancak spesifik olarak ahşap mobilya üreticileri için bahçe mobilyası denildiğinde akla ilk gelen mobilya türlerinin başında ilk olarak mas ve sandalye gelir. Yine bahçe ve balkonlar için kullanılan sehpa, alçak masa, şemsiye direği ve bahçe – balkon şemsiyesi, sandalye ve bahçe masası gibi ahşap mobilyalar da bu listeye dahil edilebilir. 

Bahçe mobilyaları türleri, özellikle ahşap mobilya üreticileri tarafından ciddiye alınan bir konudur. Üretim faaliyeti için genellikle çam ve çeşitli vernik ve cila tutan ağaç türlerinin keresteleri tercih edilir. Toptan ahşap mobilya üreticisi olarak çalışan firmalar için aynı zamanda kullanılan ağacın dış çevre etmenlerine karşı dayanıklı olması da son derece önemlidir. Yine bahçe mobilyalarında dayanıklı kereste ve ağaçlar kadar metal, plastik, kumaş, hasır gibi çeşitli ham maddeler de çoğunlukla kullanılır. 

Banyo Mobilya Üreticileri Neler Üretir?

Banyo mobilya üreticileri banyo mobilyası için genellikle suya dayanıklı ve özellikle boya ve verniği iyi tutan çeşitli ağaçların kerestelerini kullanırlar. Ahşap mobilya üreticileri banyo mobilyası başlığı altında kapaklı dolaplar, ahşap raflar, toptan komidin türleri üretilebilir. Banyo mobilyaları için özellikle suya ve neme dayanıklılık son derece önemlidir. Belki de bu nedenle kestane, gürgen ve meşe ağacı keresteleri banyolarda kullanılacak olan raf, dolap, komidin, çok kapaklı dolap ve diğer ahşap banyo ürünleri için kullanılırlar. 

Ahşap mobilya üreticileri için üretilen başlıca banyo mobilyası türleri arasında raf, dolap, çok kapaklı dolaplara ek olarak rustik lavabo alt takımı, ayna çerçevesi, banyo aynası rafı, çok raflı setler, banyo dolabı, raflı küçük sehpalar da gösterilebilir.